نمونه فرم های قضایی

نمونه شکایت انتظامی از دادیار تحقیق دادسرای عمومی

توضیح: بعد از انتشار پست «مهمترین تخلفات انتظامی قضات در قوانین» در سایت قضاوت آنلاین، درخواست هایی مبنی بر انتشار پستی حاوی شرایط پذیرش شکایت انتظامی از قاضی متخلف و آثار شکایت در پرونده دادرسی» با لحاظ مقررات فعلی به عمل آمد که این موارد تهیه و در پست «شرایط شکایت انتظامی از قاضی» منتشر گردید.

شاکی انتظامی باید با نظر داشت موارد فوق، شکایت خود را مطابق نمونه فرم ساده شکایت انتظامی از قاضی متخلف تنظیم و به یکی از مراجع قانونی ذکر شده در پست «شرایط شکایت انتظامی از قاضی» تقدیم نماید.

با توجه به تقاضاهای مکرر بازدیدکنندگان سایت وکبل مرادی در انتشار نمونه تکمیل شده شکایت انتظامی علیه قاضی متخلف که آماده تقدیم به دادسرای انتظامی قضات باشد، شکواییه ای که پیش‌تر تهیه و حاوی شایع ترین تخلفات قضات دادسرا است را انتخاب و منتشر می کنم که راهنمای عملی مفیدی برای تنظیم شکایت انتظامی می باشد.

بسمه تعالی

دادستان محترم دادسرای انتظامی قضات

با سلام و احترام

اینجانب عبدالعلی … فرزند …، دارای شماره ملی …، مقیم …. ،کد پستی …، دارای شماره همراه ….09، بدین وسیله شکایت انتظامی خود از خانم …. – دادیار شعبه … دادسرای  عمومی و انقلاب شهرستان … در پرونده کلاسه … با شماره بایگانی … موضوع شکایت آقای عظیم … به طرفیت اینجانب (متهم) دایر بر فحاشی اعلام می نمایم.

موارد تخلف از مقررات آمره قانونی با ذکر مستندات مواد قانونی به شرح ذیل می باشد:

1-دستور غیر قانونی جلب ابتدایی متهم

دادیار مشتکی عنه بدون وجود دلایل کافی بر توجه اتهام به متهم، بدون احضار قبلی متهم به شرح ماده 168 قانون آیین دادرسی کیفری، بدون وجود دلیل امتناع متهم از حضور در شعبه، بدون احراز عدم عذر موجه به کیفیت مذکور در ماده 179 این قانون و بدون وجود شرایط قانونی مقرر در ماده 180 قانون آیین دادرسی کیفری، مبادرت به صدور دستور جلب ابتدایی اینجانب نمود. این عمل برابر ماده 18 قانون نظارت بر رفتار قضات، تخلف می باشد.

2-دستور صدور و امضای برگ جلب سیار غیرقانونی

با وصف آن که مطابق ماده 184 قانون آیین دادرسی کیفری صدور برگ جلب سیار متهم باید مستند به متواری بودن وی باشد، مع الوصف مشتکی عنه بدون احضار قبلی متهم و امتناع از حضور بدون عذر موجه و احراز متواری بودن وی، اقدام به صدور و امضای برگ جلب سیار متهم نمود و آن را در اختیار شاکی – که از مأمورین امنیتی و اطلاعاتی شهرستان … بوده – قرار داده تا وی شخصاً اینجانب را جلب نماید! این عمل به موجب ماده 18 قانون نظارت بر رفتار قضات تخلف محسوب می گردد.

3-صدور قرار تأمین کیفری نامتناسب

با وصف این که مطابق ماد 168 قانون آیین دادرسی کیفری، احضار متهم باید مسبوق به وجود دلایل کافی بر توجه اتهام به متهم باشد که به جهت اهمیت آن، این موضوع مجدداً در ماده 217 قانون فوق مورد تأکید قرار گرفته و همچنین علیرغم این که صدور قرار تأمین کیفری باید با لحاظ شرایط مقرر در ماده 250 قانون مزبور باشد، لکن مشتکی عنه بدون این مقررات مبادرت به صدور قرار تأمین کیفری نامتناسب برای بنده نمود که این عمل به موجب تبصره ماده اخیرالذکر تخلف انتظامی می باشد.

4-خودداری غیر قانونی از پذیرش کفیل

علیرغم تأکید تبصره ماده 226 قانون آیین دادرسی کیفری بر پذیرش کفیل از سوی مقام قضایی ولو در خارج از وقت اداری و زمان کشیک و با وصف این که به حکم ماده 221 قانون آیین دادرس کیفری، مقام قضایی مکلف است در صورت عدم احراز ملائت کفیل، این امر را در پرونده منعکس و مراتب را به دادستان اعلام نماید، لکن علیرغم معرفی کفیل از سوی متهم به دادیار شعبه در وقت اداری، این مقام بدون دلیل قانونی و بدون صدور دستور علت عدم پذیرش کفیل، از قبول آن امتناع و دستور بازداشت غیر قانونی اینجانب را صادر نمود که مغایر نص صریح ماده پیش گفته و تبصره آن بوده و بازداشت صورت گرفته به حکم ماده 575 قانون مجازات اسلامي- تعزيرات از مصادیق بازداشت غیر قانونی محسوب می گردد. اعمال ارتکابی به موجب بند 5 ماده 16، بند 6 ماده 17 و ماده 18 قانون نظارت بر رفتار قضات تخلف انتظامی محسوب می گردند.

بنا به مراتب معنون و نظر به ادله اثبات تخلفات صورت گرفته به شرح و کیفیت مضبوط در پرونده کلاسه … شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان … و با عنایت به شهادت کفیل تعرفه شده به شرح پیوست شکواییه و با لحاظ 19 قانون نظارت بر رفتار قضات، تقاضای تعقیب انتظامی دادیار شعبه مزبور خانم … می شود.

با تشکر

عبدالعلی …

تذکر: از آنجایی که برخی تخلفات انتظامی، جرم جزایی نیز می باشند، شاکی می تواند نسبت به آن مستقلاً در دادسرای کارکنان دولت شکایت نماید یا این که به کیفیت نمونه منتشره موضوع را عنوان تا دادیار انتظامی نسبت به اعمال تبصره ماده 24 قانون نظارت بر رفتار قضات اقدام نماید.

توصیه می شود پرسش های اعضای انجمن و پاسخ های مدیران آن پیرامون تخلفات انتظامی قضات را در تاپیک «تخلفات انتظامی قضات» مطالعه نمایید./ساعت 6 صبح مورخ 17خرداد 1400

4.2/5 – (53 امتیاز)

دیدگاهها

10 پاسخ به “نمونه شکایت انتظامی از دادیار تحقیق دادسرای عمومی”

 1. رضاچرمدوزی نیم‌رخ
  رضاچرمدوزی

  عالی‌ بود‌ واقعا‌ خسته‌ نباشید‌

  1. علیرضا مرادی نیم‌رخ
   علیرضا مرادی

   درود و تشکر از حسن نظر شما

 2. سعید هاشمی نیم‌رخ
  سعید هاشمی

  سلام آقای مرادی
  ممنون از مقاله شما
  خیلی بدردم خورد
  پاینده باشید

  1. علیرضا مرادی نیم‌رخ
   علیرضا مرادی

   درود
   خوشحالم که مفید بود

 3. ع.پهلوانی نیم‌رخ
  ع.پهلوانی

  ممنون از شما بابت چنین ارائه بدون نقصی ، درود بر شما

 4. فتوحی نیم‌رخ
  فتوحی

  با سلام و عرض ادب
  پرهیز از اطاله کلام
  در یک جمله که شخصیت و الگوی رفتار را از اشخاص خردمند، اشراف به حقوق افراد و قانون از حقوقدانانی همچون حضرتعالی یادگرفت.

  1. علیرضا مرادی نیم‌رخ
   علیرضا مرادی

   درود و تشکر از حسن نظر شما.

 5. ریحانه کسایی نیم‌رخ
  ریحانه کسایی

  سلام
  تا جایی که بنده در خصوص شکایت انتظامی قضات جستجو کردم، ندیدم کسی به مانند شما یک پست کامل در این خصوص تهیه کرده و برای استفاده عموم منتشر کرده باشد.
  بسیار عالی و راهگشا بود.
  در پناه حق

 6. اکبر سینایی نیم‌رخ
  اکبر سینایی

  درود
  از این که نمونه شکایتی که دیگران برای آن پول مطالبه می کنند را شما رایگان در سایت منتشر کردید، بسیار ممنونم.
  من توانستم از با استفاده از شکایت شما، علیه قاضی متخلف شکایت کنم و خوشبختانه الان در حال رسیدگی می باشد.
  خداوند امثال شماها را حفظ کند.
  منصور باشید.

 7. کرمانیون نیم‌رخ
  کرمانیون

  متاسفانه قضاتی هستند که با دریافت رشوه حق یکی از طرفین را پایمال می‌کنند.
  به نظرم باید این قبیل قضات را که حق طرفی را در دادگاه پایمال می‌کنند، بخاطر چند میلیون پول و شرافت حرفه ای خود را به حراج می‌گذراند را کلا از سیستم قضایی اخراج کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *