فرم شکایت انتظامی از قاضی متخلف

نمونه فرم های قضایی
نمونه فرم های قضایی

توضیح: بعد از انتشار پست «مهمترین تخلفات انتظامی قضات در قوانین» و در پی درخواست های مکرر بازدیدکنندگان سایت قضاوت آنلاین مبنی بر انتشار پستی حاوی «شرایط پذیرش شکایت انتظامی از قاضی متخلف» با لحاظ مقررات فعلی و «آثار شکایت در پرونده دادرسی»، این موارد تهیه که می توانید در پست «شرایط شکایت انتظامی از قاضی» مطالعه نمایید.

شاکیان باید با نظر داشت موارد فوق، شکایت خود را مطابق نمونه فرم زیر تنظیم و به یکی از مراجع قانونی ذکر شده در پست «شرایط شکایت انتظامی از قاضی» تقدیم نمایند.

نمونه فرم شکایت انتظامی از قاضی

دادستان محترم انتظامی قضات

با سلام و احترام

اینجانب ……….. فرزند ……….

دارای کد ملی …..

به آدرس ……………….

به شماره تلفن همراه ……

بدین وسیله مراتب شکایت انتظامی خود را از قاضی شعبه ……

در پرونده کلاسه …..

به نام …….

اعلام می نمایم.

موارد تخلف از مقررات قانونی (قواعد آمره) با ذکر مستند مواد قانونی به شرح ذیل می باشد.

…. …. …. …. …. …. …. …. …. …. …. …. ….

…. …. …. …. …. …. …. …. …. …. …. …. ….

امضاء یا اثر انگشت شاکی یا نمایند قانونی

…./…139

توصیه می شود پرسش های اعضای انجمن و پاسخ های مدیران آن پیرامن تخلفات انتظامی قضات را در تاپیک «تخلفات انتظامی قضات» مطالعه نمایید.

بروزرسانی: به درخواست بازدیدکنندگان سایت، نمونه شکواییه انتظامی علیه دادیار تحقیق دادسرای عمومی که مرتکب تخلفات: «دستور غیر قانونی جلب ابتدایی متهم، دستور صدور و امضای برگ جلب سیار غیرقانونی، صدور قرار تأمین کیفری نامتناسب و خودداری غیر قانونی از پذیرش کفیل» گردیده نیز منتشر شد که برای مشاهده آن به پست «نمونه شکایت انتظامی از دادیار تحقیق دادسرای عمومی» مراجعه کنید./1400/3/17

راهنما: شرط رسیدگی به دعوای مطالبه خسارت از قاضی در دادگاه حقوقی

منبع: وکیل مرادی؛ پایگاه آموزش حقوق کاربردی، خدمات مشاوره و وکالت

4.3/5 - (96 امتیاز)

توسط علیرضا مرادی

قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و مشاور حقوقی

5 دیدگاه

 1. سلام
  بسیار ممنونم که خیلی ساده و روان موضوع مهمی که دیگران بابت آن تقاضا چندین هزار تومان پول می کنند را بیان و برای استفاده در اختیار دیگران قرار دادید.
  نمونه شکایت تکمیل شده که در پست دیگر قرار دادید نیز مطلب را به بهترین نحو کامل کرد.
  سر افراز و پاینده باشید.

 2. لطفاً چرا عنوان شکایت را ریاست محترم دادگاه عالی انتظامی قضات نمی نویسیم و طبق فرمی که منتشر کرده اید باید دادستان محترم انتظامی قضات بنویسیم؟
  آیا اگر بنویسیم ریاست محترم دادگاه عالی انتظامی قضات، عنوان درست نیست؟

  1. درود
   نظر به مواد 22 الی 32 قانون نظارت بر رفتار قضات و همچنین مواد 15 الی 37 آیین نامه اجرایی این قانون، مسئولیت شروع تعقیب و رسیدگی انتظامی به تخلفات قضات از قوانین و مقررات، اتخاذ تصمیم در مورد آن در قالب قرار نهایی و صدور کیفرخواست انتظامی با دادسرای انتظامی است که ریاست آن بر عهده دادستان قرار دارد، در حالی که به موجب ماده 33 الی 37 همان قانون، دادگاه انتظامی قضات بعد از صدور کیفرخواست مکلف به رسیدگی بوده و در صورت صحت نسبت به تعیین مجازات انتظامی برای قاضی متخلف اقدام می نماید.
   بنابه مراتب، عنوان شکایت انتظامی باید خطاب به دادستان انتظامی قضات باشد نه رئیس دادگاه انتظامی قضات، هر چند مطابق رویه عملی، اگر عنوان شکایت برای این مقام درج شود، ایشان با ملاحظه مفاد شکواییه انتظامی آن را برای رسیدگی نزد دادستان انتظامی قضات ارسال می نمایند که ثمره آن تأخیر در رسیدگی به شکایت خواهد بود.
   ضمناً توجه داشته باشید که هر چند به موجب ماده 23 قانون ذکرشده و نیز تبصره 4 ماده 15 آیین نامه اجرایی این قانون، پذیرش شکایت انتظامی از قضات به رؤسای دادگستری کل مراکز استان ها تفویض شد لکن این امر موجب خطاب قراردادن این مقامات در شکایت انتظامی نخواهد بود.

 3. شعبه ای از شعبات دادگاه تجدید نظر استان مازندران حکم بدوی را نقض و قرار رد دعوی صادر می کند.
  بعد از ابلاغ این دادنامه‌ی قطعی، خواهان بدوی یعنی تجدید نظر خوانده نسبت به این قرار تقاضای اعاده دادرسی می کند.
  در کمال تعجب و تاسف، برغم تاکید و ایراد آن شعبه خلاف نص صریح قانون ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی که فقط احکام را قابل اعاده می داند، درخواست را قبول و سپس با پذیرش اعاده دادرسی قرار خودش رو نقض و حکم مجدد صادر می کند!!!!

دیدگاهی بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.